HODONSKÝ LES DOUBRAVA ROKU 1691

      K hodonskému panství již od pradávna patřil les Doubrava. Podle oppersdorfského panského urbáře z roku 1691 byl rozdělen na čtyři hájemství v dílu hodonském, na dvoje v dílu ratíškovském a na dvoje v dílu dubňanském. První hodonské hájemství, nazývané Hlinky, začínalo na východní straně od rohateckých hranic, k jihu sahalo po pole hodonská, na západní straně až po cestu, jdoucí z Dubňan do Rohatce.
       Druhé hájemství, zvané Pánov, začínalo od jmenované milotické cesty, na jihu sahalo po pole hodonská, na západní straně šlo po starojaroňovskou cestu a na severní straně až po cestu a zbrodovou hráz, jdoucí do Ratíškovic. Třetí hájemství začínalo na jihu od jmenované starojaroňovské cesty, šlo až po pole hodonská, na západě se táhlo až po Svodnici od zbrodského splavu až po mostek Písečný a na severu až po jmenovanou ratíškovskou cestu. Obsahovalo v sobě: rybníček Zdařílek, Černé blato, Červený písek a Horky.
       Čtvrté hájemství, nazývané Okrajky, leželo z jedné strany mezi rybníkem Písečným a Zbrodem a z druhé strany pod Svodnicí.
       Z této Doubravy se ročně těžilo za dříví nejméně 200 zl. Mimo to bývalo tu tolik žaludů, že se panský černý dobytek mohl jimi k odprodeji vykrmit. Za žaludky a žaludní pastvu dostává panský důchod ročně na 100 zl. i více. Když se tu pastva dobytka poddaných nepřehání, zvláště v druhém a čtvrtém hájemství, zdržuje se tu ustavičně vysoká a jinší a někdy i černá zvěř.
       První ratíškovské hájemství počíná se na severu od potůčka, který ratíškovské a bzenecké grunty hraničí, dochází na jihu až po cestu rohateckou k Dubňanům jdoucí a od západu sahá až po starou ratíškovskou cestu. Obsahuje v sobě: Panín sádek, Blažejovo pole a Prtinky.
       Druhé ratíškovské hájemství začíná na východě od staré cesty, co od Ratíškovic do Hodonína jde, dochází k jihu a k západu po cestu, kterou se od Rohatce do Dubňan jde, a až po pole dubňanská, od severu jde až po cestu mezi Náklem a ratíškovským polem. Obsahuje v sobě ostatek: k Hodonínu náležející kus, Náklo a ostatek kus Runze.
        První dubňanské hájemství na východě sahá po cestu, jdoucí od Dubňan do Rohatce, na jihu po cestu od Ratíškovic na zbrodovou hráz jdoucí, na západě po cestu jdoucí od jaroňovského dvoru na rybníček Nálezný a na severu po dubňanské pole. Obsahuje tak řečené Runze a rybníček Nálezný.
        Druhé dubňanské hájenství začíná na východě od rybníčka Nálezného a od té cesty od něho do staré jaroňovské cesty jdoucí, na východě až po ratíškovskou cestu na zbrodskou hráz jdoucí, na západě až po rybník Zbrod a na severu až po Jaroňovský dvůr.
         V Jaroňovicích je ještě háj Vyšicko řešený; toho jeho milost pán užívá.

Novák, V.: Zrnka a zrníčka z dob dávných i nedávných. Kulturní kalendář města Prosinec 1973, s. 25 - 26.