Logo Hodonin
Po přesunutí kurzoru nad fotografii se změní historická fotografie na současnou (pokud je nová k dispozici), kliknutím na fotografii ji zvětšíte do samostatného okna pro lepší prohlížení. Pokud se vše nevejde na jednu obrazovku, posuňte si prosím zobrazení pro prohlížení fotografií umistěných níže.
    Na řadě starších pohlednic Hodonína se objevuje většinou německý text "Anna-Allee" či podobný. Jedná se o místa, krterá se dnes dají lokalizovat pouze velmi obtížně, tato část města byla obzvláště po zasypání Jalové strouhy v roce 1929 a o pár desítek let výstavbou elektrárny natolik změněna, že se dá situace pouze odhadovat. Je zde tedy částečný prostor pro fantazii, ale nakonec o to už dnes ani tak nejde. Z fotografií je zřejmé, že Anenská alej mohla být, a asi taky byla častým cílem vycházek obyvatel našeho města v první třetině dvacátého století.
    Pro ty, kteří se více zajímají o to, kde Anenská Alej byla, je ve spodní části této strany přiložena část mapy z roku 1827, kde je pozice sochy Sv. Anny i Anenské aleje vyznačena.
    K soše Sv. Anny je snad vhodné doplnit pár podrobností. Marie Antonie, kněžna z Lichtensteinu, provdaná Czoborová, později Hrzánová, vlastnila Hodonínské panství 38 roků, v létech 1712-1750. Ve své době nechala v Hodoníně a jeho okolí postavit více soch, socha Sv. Anny, která byla jením z posledních projevů její zbožnosti byla postavena v roce 1747. Původně stála před tehdejší panskou Švejcámou (kobylámou), a právě okolo této sochy vedla od Lesní správy přes jalové rameno Moravy k PančavěAneská alej, která pokračovala jako Lipová alej až k hájovně u Červených domků. O sto let později, v roce 1845 nechal sochu opravit panský důchodní Emanuel Malý se svou manželkou Annou, rozenou Dvořákovou.
    Při stavbě elektrárny se na sochu pozapomnělo, zůstala skryta za zdí v areálu elektrárny, v současné době má důstojné místo před Zámčkem na zámeckém náměstí. Anenská alej byla zlikvidována kompletně, z Lipové aleje zůstalo pár stromů, pro které už název "alej" asi není to správné slovo.
   Původní pozice sochy je na mapce vyznačena a poloha aleje se dá vysledovat podle nakreslených stromů. Pro přiblížení k současnosti je u horního okraje mapy vyznačena poloha budovy pošty a soudu na ulici Velkomoravská.
Socha Sv. Anny je téměř uprostřed snímku. Zatím jediný snímek, na kterém jsou trochu rozeznat budovy.
Socha Sv. Anny je téměř uprostřed snímku. Zatím jediný snímek, na kterém jsou trochu rozeznat budovy.
Návrat na mapu Hodonína
Dřevěný můstek je na mapě zakreslen naproti Lesní správy. Pokud Jalová strouha nezapáchala, (a často ano), procházka zde byla pěkná.
Dřevěný můstek je na mapě zakreslen naproti Lesní správy. Pokud Jalová strouha nezapáchala, (a často ano), procházka zde byla pěkná.
Návrat na mapu Hodonína.
Mapa