Logo Hodonin
Muzikanti a Hodonín, Čaje o páté, plesy, Hrátky mládeže a vše na podobné téma.
     V úvodu této strany je nutné podotknout jednu maličkost: nejedná se o encyklopedii hodonínských kapel, uvědomte si prosím název webu, na kterém si tyto snímky prohlížíte, a s tím přesně souvisí i obsah této strany. Každá kapela, skupina či orchestr má své příznivce, kteří na ni NOSTALGICKY vzpomínají, a o tom to je, nejde o hodonocení kdo byl lepší nebo horší, nejde o rivalitu, jde o vzpomínání na ty, kteří nás dokázali pobavit, o připomenutí jejich tváří a možná i toho, co jsme s nimi zažili.
     Za dobu existence tohoto webu jsem dostal několik emailů s dotazem, zda nejsou k vidění i fotografie, týkající se tzv. "Čajů", plesů, "Hrátek mládeže" a zábav, kde se setkávaly celé generace hodoňáků, kteří na tuto dobu více či méně nostalgicky vzpomínají. Fotky se objevily, ovšem zde by snad mělo být doplněno i něco více textů, proto následující řádky.
     V prvé řadě se jedná o kapely a muzikanty, k nimž jsme s úctou vzhlíželi a přátelství s nimi nám bylo příjemné. V poválečných letech a později vzniklo v Hodoníně takových hudebních skupin několik. Počet muzikantů je relativně omezený a není nekonečný, proto docházelo mezi nimi k přesunům a někteří aktéři působili v několika souborech. Základní rozdělení, třeba skupiny RGV, Belkovci, Ing. Tománka, L. Horváta a další se časem transformovalo do či ze skupin Needles, Diskant, Pegas, Takalata a dalších a právě rozdělení na "orchestr" či "skupina" nemělo snad nikdy přesně definované hranice. I z Hodonína vyrazilo do světa pár muzikantů, kteří se uchytili ve "velkém" světě hudby, namátkou Tonda Viktora - Tony, Jarda Helešic - Karp, Ing. J. Tománek a další.
     Velmi nostalgická vzpomínka se jistě váže i na další osoby s touto dobou spojené, třeba pány Zlámala a Rotrekla, kteří nám ometali podrážky při vstupu do míst, kde se tehdy podobné zábavy konaly a během akce pak dohlíželi na pořádek v sálech, nebo třeba rodinu Ondrášovu či jiné, kteří tam zajišťovali občerstvení, například pan Křemeček - Těžký boj ( J místo Y na konci je úmysl, to není chyba).
     Doba se pohnula dál, zábavy takového charakteru vymizely asi nejen z Hodonína, byly nahrazeny zábavou jinou a dnešní účastníci se jistě baví stejně, jak jsme to prožívali my, když jsme třeba v KD EHO či v "Kravíně" zkoušeli balit první děvčata, nebo jsme se tvářili světácky při kroužení v baru hotelu Centrál, doprovázeni zvuky basy Tondy Landy a nástrojů dalších muzikantů. Byli jsme u vytržení, když z rozhlasu po drátě se v pořadu Hodonínské ozvěny ozývala hudba "NAŠEHO" orchestru RGV, vedená S. Mikušem a zpíval třeba Franta Juračka, Pepek Schenel nebo Ivan Matušek.
     Toto téma by bylo možné rozvinout velmi široce, pokud Vás napadne něco, co by tady mělo být vzpomenuto, pošlete prosím Váš námět, ovšem nejlépe i s fotografií na níže uvedenou emailovou adresu. Podle možností a počtu příspěvků bude tato sekce v případě potřeby rozšířena či rozdělena do podsekcí atd.
    V pořadí snímků nehledejte žádné priority (možná až později), zatím je vše přidáváno tak, jak je zpracováváno webmasterem.
     Na spolupráci a další materiály se těší webmaster A. Kučera, Obálka hodonin@ic.cz  
Kapela Melody v roce 1953. Kapela Melody v roce 1953.
Červen r. 1953 a aula OA, studentská kapela MELODY, základ pozdější skupiny RGV a všech následujících formací. Pamětníci jistě poznají na obou snímcích se saxofonem Jaroslava Krtičku, na pravém snímku s trumpetou Stanislava Mikuše (ano, ten s bujnou hřívou Smile). Těmto snímkům je už šedesát let!!!
Návrat na mapu Hodonína
Skupina Rošťáci v roce 1983 Big Beatová skup. The Brothers z let 1971-1972
Skupina Rošťáci v roce 1983
O. Chlapečka (banjo,vedoucí), P. Heinrich(sólo kytara, zpěv), J. Boček (kytara, zpěv), Ed. Indra(kytara, sólo zpěv), J. Běhal (kontrabas, zpěv)
Big Beatová skup. The Brothers z let 1971-1972
zleva L. Baldrián (sólo kytara, zpěv, vedoucí), Sl. Chludil (basová kytara, zpěv), J. Popelár (manažer), P. Heinrich (doprov. kytara, zpěv) Vl. Baldrián (bicí).
Návrat na mapu Hodonína
Miškeřík, Bydžovský, zp. Kratochvílová, Daněk, Landa a Křivánek. Miškeřík, Bydžovský, zp. Kratochvílová, Daněk, Landa a Křivánek.
V r.1961 jste se při návštěvě restaurace Centrál mohli setkat se sestavou ve složení Miškeřík, Bydžovský, zp. Kratochvílová, Daněk, Landa a Křivánek.
Návrat na mapu Hodonína
J. Trs, V. Dratva, J. Kreml, J. Trávníček a P. Čech. J. Trs, V. Dratva, J. Kreml, J. Trávníček a P. Čech.
Na Hrátkách v "Kravíně" hrávala od roku 1970 pár let i tato skupina, ve složení J. Trs, V. Dratva, J. Kreml, J. Trávníček a P. Čech (zleva na pravém snímku).
Návrat na mapu Hodonína
Taneční v roce 1960. Taneční v roce 1960.
Pokud jste absolvovali taneční v roce 1960, mohla Vám hrát i tato hudební sestava, pánové Landa, Křivánek, Bydžovský, Daněk a Miškeřík.
Návrat na mapu Hodonína
Skupina Ing. Tománka v roce 1966. Skupina Ing. Tománka v roce 1966.
V roce 1966 hrávala skupina Ing. Tománka ve složení Ing. Tománek, Viktora, Ing. Wilczke, Ing. Sklář, Ing. Klemon, Schenel, Miškeřík a Wlachinský.
Návrat na mapu Hodonína

     Vzpomínáte na Hrátky mládeže, které se konaly pravidelně v Kulturním domě Moravských naftových dolů, v tzv. "Kravíně"?

     Jedna z kapel, která tam hrávala, byli i Monsters.
     Hodonínská beatová kapela Monsters byla v té době velmi oblíbená a docela populární i v celomoravském pojetí, dík úspěšné účasti na různých rockových festivalech. Hrála styl melodického rocku s vícehlasým zpěvem, zpívala anglicky převzatý repertoár západních skupin Beatles, Kinks, Cream, Hollies, Beach Boys...     Skupina Monsters se rozpadla koncem roku 1970, kdy většina členů šla na vojnu...

Skupina Dalton.
Monsters v akci, na snímku vpravo z levé strany Milan Bravený, Jarda Bauer, Ivan Tvrďoch, Pavel Bačík, Zdeněk Modra, Libor Krippel
Táňa Hladká-Koláčková Skupina Dalton.
Lib. Krippel, Zd. Modra, Ivan Tvrďoch, Pav. Bačík, Jar. Bauer, Mil. Bravený Lib. Krippel, Jar. Bauer, Zd. Modra, Ivan Tvrďoch, Mil. Bravený, Pav. Bačík
Táňa Hladká-Koláčková Skupina Dalton. Táňa Hladká-Koláčková
Skupina Dalton hrávala na "Hrátkách mládeže v Kravíně" ve složení I. Tvrďoch, T. Hladká, J. Koláček a L. Vala.
Táňa Hladká-Koláčková se v roce 1967 zúčastnila celostátní soutěže Talent 67, kde soupeřila třeba i s pozdější vítězkou Jitkou Zelenkovou.
Tonda Viktora Tonda Viktora
Sestava Takalata - J.Koláček, J.Skutecký, J.Kratochvíl, Z.Švehla, M.Belka, J.Roznosová a J.Pavlík. Vpravo pánové Skutecký, Švehla a Koláček "v akci".
Takalata. Takalata.
Opět skupina Takalata, tentokrát rozšířená o bratry Laďu a Rosťu Polínkovy a Belku juniora..
Karel Weiss a  Jan Profota (Keny). Karel Weiss a  Jan Profota a Milan Janošek.
Rovněž pánové Karel Weisz, Jan Keny Profota a Milan Janošek nás velmi často bavili při různých setkáních, hlavně "komornějšího" charakteru.
Tonda Viktora Stanislav Mikuš Václav Belka a František Juračka František Figura a Tadeáš Hájek
Tonda Viktora Stanislav Mikuš Miloš Belka a František Juračka František Figura a J. (Tadeáš) Hájek
Tonda Viktora Tonda Viktora
RGV, zleva F.Figura, L.Polínek, M.Belka, R.Polínek, S.Mikuš, F.Juračka, J.Hájek, J.Salčák RGV, zleva M.Belka, L.Polínek, F.Juračka, kapelník S.Mikuš, F.Figura, R.Polínek
I. Matušek, Z. Wlachinský, J. Wilczke, (?), M. Belka a R. Polínek. První hodonínský bigbít, skupina The Needles.
I. Matušek, Z. Wlachinský, J. Wilczke, (?), M. Belka a R. Polínek. První hodonínský bigbít, skupina The Needles.
Diskant v roce 1972. Pegas v roce 1984.
Skupina Diskant v roce 1972. Skupina Pegas v roce 1984.
František Juračka, František Figura a Rosťa Polínek. Václav Belka, František Juračka, Tadeáš Hájek a Ladislav Polínek.
Františkové Juračka a Figura s Rosťou Polínkem. Miloš Belka, František Juračka, Jeroným (Tadeáš) Hájek a Ladislav Polínek.
Václav Belka, František Juračka a Ladislav Polínek. Václav Belka a Ladislav Polínek.
Miloš Belka, František Juračka a Ladislav Polínek. Miloš Belka a Ladislav Polínek.
Návrat na mapu Hodonína